Black Mırror 4. Sezon | Dila

311 0

2011 yılında başlayan Black Mirror için, Distopik bilim kurgu dizisi, yani teknolojinin gelişmesiyle yaşanabilecek kötü sonuçları gözler önüne serdiğini söyleyebiliriz. Dizi karamsarlık konusunda hiç çekingen olmadığı için çevremde diziyi izleyen insanlardan bazıları, iyi de abi dizi çok karanlık ve karamsar diyerek diziyi izlemeyi yarım bırakmıştı. Gerçekten de bazı bölümlerini izledikten sonra yeni bölüme geçmek için bir gün ara verdiğim de olmuştu. Cinsiyet, siyasi otoriteler, sosyal medya, ekoloji, savaş teknolojisi gibi insanoğlunun gelecek hakkında endişelendiği hemen her konuya değindiler. Dizinin her bölümü başka senarist ve yapım ekibi tarafından hazırlandığı için her bölümde yeni bir tarz ve kalite tadını alabildik. Her sezonda az sayıda bölüm olması üzücü bir gerçekti ama belki de fazla bölüm Black Mirror’un tadını kaçırabilirdi. 1 yıl için izlenebilecek karamsarlık sayısı idealdi desem yanlış olmaz. Açıkçası Black Mirror, beni ilk sezon ilk bölümden itibaren kendisine bağlamıştı.
Geçtiğimiz ay Black Mirror 4. Sezon yayımlanana kadar. 3 sezona kadar, ilk çıktığı günkü tutumuyla devam ederken. Geçtiğimiz ay çıkan 4. Sezonu ne yazık ki aynı etkiyi ve tadı bırakmadı. Her bölümün sonu iyimserlikle bağlanmış. Uyarmadan geçmeyelim, eğer Black Mirror 4. Sezon izlemediyseniz, aşağıda yazılanlar bölümler hakkında spoiler içerir.
İlk bölüm USS Callister’ın sonunda, kötü adam kaptanın cezalandırılıp, masum klonların ödüllendirilmesi bana sorarsanız Black Mirror dizisinin olayına hakaretti. Dizi sertliği ve distopikliği ile güzeldi. Rahatsız olanlar izlemeseydi ama Black Mirror kendisine bunu yapmasaydı keşke diyor ve diğer bir bölüme de değinmek istiyorum.
İçerik olarak güzel fakat Black Mirror ile alakası bile olmaması gereken bir bölüm var ki sormayın. Hang The Dj bölüm olarak aslında güzeldi, izlemekten keyif aldım. Lafım ona değil ama o bölümün Black Mirror ismiyle aynı çatı altında olması beni üzdü. Black Mirror ne değildir diye sorarsanız, size bu diziyi örnek gösteririm.
Sonuç olarak, Black Mirror’a hali hazırda kült olmak ve kendisine bağlı olan hayran kitle yetmemiş olacak ki bölümlerini yumuşatarak daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflemiş. Bu durum şahsen beni üzdü. Umarım Black Mirror 5. Sezonda bu hatalarından vazgeçip, ilk sezonlarındaki tatla karşımıza çıkarlar.

8.8
Süre 9.7
Sürükleyicilik 8.1
Senaryo 9
Müzik 8.2
Görüntü Efektleri 9.1
Dila'ya Göre

What's your rating?
0 Users rating based on 0 votes

Yorum yapılmamış

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir