Star Wars: The Last Jedı | Zeki

398 0

Yine hakkında çok konuşulan, her yeni filminde olduğu gibi üstüne teoriler üretilen ve merakla beklenen Star Wars: The Last Jedi isimli Star Wars’un son filmi, rüzgar gibi geldi geçti. Bize de film hakkında düşüncelerimizi paylaşmak kaldı. Ama Star Wars: The Last Jedi ‘dan önce, şu ana kadar çekilmiş Star Wars seri filmlerinden kısaca bahsetmeden geçmeyelim. Bunu yapım yıllarına göre değil de izlenmesi gereken kronolojik sıraya göre yapalım istiyorum.
Star Wars 1 – The Phantom Menace (Gizli Tehlike) : 1999 yılında gösterime giren film, konu olarak Anakin Skywalker’ı ele alıyor. Bu filmde Anakin’in çocukluğuna tanık olurken aynı zamanda güçlerini nasıl keşfettiğini de görmüş oluyoruz.
Star Wars 2 – Attack Of The Clones (Klonların Saldırısı): 2002 yılında gösterime giren film ise Anakin Skywalker’ın gençliğini ele aldı. Buna ek olarak Luke ve Leia kardeşler ve Padme, Anakin birlikteliğini anlattı bizlere. Star Wars, film adını ise cumhuriyeti koruması için kurulan Clone ordusundan aldı.
Ağustos 2008’de ise muhteşem bir şey oldu. Star Wars 2 – Klon Savaşları, animasyon olarak karşımıza çıktı. Film Klonların saldırısı sonrasını ele aldı.
Yetti mi? Tabi ki yetmedi, birkaç ay sonra Ekim 2008’de Star Wars bu sefer Klon Savaşları dizisi ile karşımıza çıktı. 6 sezon +100 bölümden oluşan diziyi yine animasyon olarak izledik. Böylece, Klon savaşlarının ardından yaşananlara en ince ayrıntılarına kadar tanıklık etme şansımız oldu.
Şimdi ise 3 yıl geriye, 2005’e gitme zamanı;
Star Wars 3 – Revenge of The Sith (Sith’in İntikamı): Star Wars 3 diye geçse de kronolojik olarak 5.sırada izlenmesi gereken filmde ise, Anakin Skywalker’ın Darth Vader’a dönüşmesine tanık olduk. Bu filmle birlikte 1977 yılında çekilen ilk filmle bağ kurulmuş oldu.
Star Wars – Rebels (Asiler): 2014 yılında yine animasyon dizisi olarak başlayan Star Wars Rebel, serinin 1977 yılındaki ilk filminden öncesini anlatıyor. İmparatorluk güçlerine karşı başlayan isyan hareketini oluşumundan itibaren bizlere sunuyor. Animasyon dizisi hala devam ediyor.
Star Wars 4 – A New Hope (Yeni Bir Umut): Her şey 1977 yılında Star Wars, yeni bir umut adıyla gösterime giren bu filmle başladı. Serinin ilk çekilen filmi olsa da kronolojik olarak bakıldığında ona düşen sıralama burası oldu. Darth Vader, imparatorluğun gücünü galaksiye yaymaya çalışırken, karşısına isyan hareketinin çıkmasını izledik. Bu arada İsyanın en gözü kara karakterinin aslında Darth Vader’in öz oğlu Luke Skywalker olduğunu da öğrenmiş olduk.
Star Wars 5: The Empire Strikes Back ( İmparator): 1980 yılında gösterime giren. Normalde serinin 2. olup izlenmesi gereken sıralamada ise kendine sekizinci sırada yer bulan film, ilk isyan hareketinin ardından Darth Vader ve ordularının karşılık vererek savaşın büyümesine sebep olan film oldu. Ayrıca bu filmde olan imgeler, seriyi bir kült haline dönüştürdü.
Star Wars 6 : Return of The Jedi ( Jedi’nin Dönüşü): 1983 yılında gösterime giren bu filmde ise Luke Skywalker’ın babasını alt ederek direniş hareketine zafer kazandırışını izledik. Filmin sonunda Darth Vader taraf değiştirip oğlunu korumak istese de hayatını kaybedip, ruhunun iyilerin yanında yer almasına şahit olduk.
Yıllar geçmiş Star Wars animasyon dizisi ile devam etse de film serisi efsaneler arasına girmişti. 2015’e gelindiğinde Star Wars 7, Güç Uyanıyor ismiyle tekrar beyaz perdeye taşındı. Filmin gösterim tarihi yaklaştıkça, Star Wars hayranlarını da haklı olarak, endişeli bir merak sarmıştı.
Star Wars – The Force Awakens (Güç Uyanıyor): 2015 yılında gösterime giren filmde, olaylar seriye yeni katılan Rey ve Finn’in etrafında şekillendi. İlk Düzen’den (First Order) kaçarken BB-8 e verilen gizli görevi yerine getirmesini konu alırken. Güç’ün yeni sahibe seslenmesiyle de farklı bir boyut kazanıyor.
Star Wars – Rogue one: A Star Wars Story (Bir Star Wars Hikayesi): 2016 yılında gösterime giren film, ‘’ara dönem filmlerinden ilki’’ olarak izleyicilerin beğenilerine sunuldu. Serinin bu filminde, bir grup kahramanın, imkansız olduğu düşünülen Ölüm Yıldızı planlarını çalma görevi için bir araya gelişlerini anlatıyor. Film, 1977 tarihinde yayınlanan Yıldız Savaşları’ndan öncesini konu alıyor.
Star Wars: The Last Jedi (Son Jedi) : Star Wars’un 2017 yılında gösterime giren serinin son filmi olan Son Jedi filminin konusuna gelecek olursak. Rey, Jedi dünyasına adım atmıştır. Güç’ün geçmişinin sırlarını öğrenmek için yanında arkadaşları Luke Skywalker, Leia, Finn ve Poe ile büyük bir maceraya atılırlar.
2015 yılından beri çekilen yeni Star Wars serileri özellikle de Star Wars: The Last Jedi eleştirmenler ve hayranlarının eleştirileri açısından yüzü pek gülmese de, videoda da izlediğiniz gibi biz olaya farklı bir açıdan baktık.

Yorum yapılmamış

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir