Arif v 216 | Dila & Zeki Can

33533 0

Geçtiğimiz günlerde Cem Yılmaz, gösterime giren Arif V 216 isimli filmiyle izleyici karşısına geçti. G.O.R.A bizi uzaya, A.R.O.G ise Yontma Taş Devri’ne götürmüştü. Yıllar sonra serinin 3. filmi olarak gelen Arif v 216 hakkında yazmaya başlamadan önce nereden geldik nereye gidiyoruz bir hatırlayalım.
Cem Yılmaz, 2004 yılında G.O.R.A filmiyle seyirci karşısına geçtiğinde, 4 milyon gibi bir kitleye ulaşıp herkes tarafından çok beğenilen ve tekrar tekrar izlenebilen bir yapım ortaya koymuştu. Anadolu’nun turistik kentlerinden birinde tüccarlık yapan Arif (Cem Yılmaz) uzaylılar tarafından kaçırılarak G.O.R.A isimli gezegene götürülür. Arif, gezegenden kaçmak için uğraşır. Bunun için de uzaylı Komutan Logar’a karşı mücadele vermesi gerekir. Bu mücadele esnasında gezegenin kralının kızı olan Ceku’ya aşık olan Arif, G.O.R.A’da tanıştığı dostlarının da yardımıyla Logar’ı alt etmeye çalışır. Senaryosunu Cem Yılmaz’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği filmin replikleri uzun süre halk arasında kullanılmıştı.
Cem Yılmaz’ın 2008 yılında senaryosunu yazıp yönetmen koltuğunu paylaştığı A.R.O.G filminin konusu ise, G.O.R.A gezegeninde tutsak olan Arif’e büyük kin besleyen Komutan Logar, onu zaman makinesiyle bir milyon yıl öncesine gönderir. Taş Devri insanları, dinozorlar ve prehistorik kuşların yer aldığı A.R.O.G’da Arif’in hayatta kalma içgüdülerine tanıklık ettik.
2018 yılında, artık G.O.R.A ve AROG ikilisi unutulmuşken, Cem Yılmaz, serinin 3. filmi olan Arif v 216 ile tekrar sinema perdesinin odak noktası oldu. Yönetmenliğini Kıvanç Baruönü’nün yaptığı Arif v 216 filminin konusu ise bizi Yeşilçam günlerine döndürmeye yetiyor. Robot 216, insan olmanın hayalini kurmaktadır. Bu yüzden de uzaydan kalkıp dünyaya, çok sevdiği arkadaşı Arif’in yanına gelip insan gibi yaşamaya başlar. Her ne kadar sıradan bir insan gibi yaşamaya çalışsa da farklılığı dikkatlerden kaçmaz. Yeni dünyasına alışan 216 aşk yaşamaya başlar. Robot olduğunu herkesten saklamaya çalışsa da bunu başaramaz. 216’dan ilham alan bir iş adamı, onu herkese tanıtıp, kopyalarını yapmak ister. Sunduğu cazip tekliflerle 216’yı kandırmayı başaran iş adamı, onun sayesinde geleceği değiştirecektir. Arif bu planı öğrenir ve hem dünyayı hem de 216’yı kurtarmak için bir mücadeleye girişir.
Arif v 216 filminin incelenmesini videoya bırakıp, buradan serinin konuları hakkında genel bir bilgi paylaşmış olsak da, Arif v 216 filmi hakkında yorum yapmadan sözlerimi bitirmek istemedim. Sonuç olarak, görüntü kalitesi, sahne ve kostüm tasarımları çok başarılıydı. Yeşilçam camiasına gönderdiği ince espriler ve dolu bir mizah ile Arif v 216 izlemeniz gereken bir film olmuş.

9.4
Senaryo 8.9
Hikaye 9.5
Oyuncular 9.6
Müzikler 9.6
Özel Efektler 9.1
İzlenebilirlik 9.5

What's your rating?
0 Users rating based on 0 votes

Yorum yapılmamış

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir