For Honor | Süleyman

486 0

Oyun dünyasıyla olan tanışmam o dönemde herkeste olduğu gibi benim de Counter Strike ile başladı. Bilgisayardan sonra atarisi nintendosu derken Playstation 1,2,3 ve son olarak Playstation 4’e sarmış durumdayım. Oyun alanımın büyük çoğunluğunu da zaten orada geçiyorum. Bu arada eklemek isteyenler için Playstation 4’de kullanıcı adım ‘’suleymanaslan’’. Kaliteli hikaye modlarını oynamayı o dünyada kaybolmayı her zaman sevmişimdir. Elbette online oyunlar da oynuyorum fakat hikaye modlarının benim için yeri başka. Bundan size bahsediyorum çünkü ilk defa bir oyunun hikaye bölümünden nefret edip online (çevrimiçi) modunda ise zaman kavramını unuttum. Bahsettiğim oyun For Honor’dan başkası değil.
For Honor, kılıç kalkanların konuştuğu antik zamanda geçen ve üçüncü şahıs omuz kamerasından çekilen keyifli bir oyun olmuş. Tabi bu sözüm online mod için geçerli. For Honor hikaye modu ile sınıfta kalmış çünkü hikayesi çok yavan. Yeni başlayanlar için kahramanları deneyebilecekleri 3 ırkın kahramanlarıyla da oynayabilecekleri bir alan olmuş fakat keşke bundan daha fazlası olabilseydi. Kısa sürede biten hikaye modundan sonra For Honor’un iddialı olduğu yere, yani online moddan bahsetmek istiyorum.
Çoklu oyuncu modu ve içinde bulundurduğu alt modlarda ise Ubisoft, For Honor’la harikalar yaratmış. 3 ırktan (Şövalye, Viking, Samuray) 20’ye yakın kahraman seçme şansınız var. Karakterlerin özelliklerinden çok sizin oynayış tarzınız çok daha önemli bir hal alıyor. O yüzden oyun tarzınıza göre bir karakter bulduktan sonra bir tek onunla oynamanızı öneririm. Neden diye soracak olursanız. For Honor’da her karakteri ayrı ayrı geliştirmeniz gerekiyor. Bir karakteri kasmak için günler harcıyorken yarım bırakıp bir diğerine geçerseniz, yeni kahramanın dinamiklerini öğrenmek için sizde olmayan zamana ihtiyacınız olacak demektir. For Honor’da ne kadar iyi oynar, karakteri ezberler ve haritayı ne denli iyi kullanırsanız, oyundan da o kadar zevk alırsınız. Özellikle oyunun ilk başlarında sizin güçlerinize eşit rakipler gelirken ilerledikçe karşınıza çıkacak rakipler size bunu fark ettirecekler.
For Honor’un hikayesinden kabaca bahsedecek olursak, üç ırkın az sayıda kalan verimsiz topraklar ve su için savaşmasını konu alıyor. Her birinin ana hedefi kendi ırkları ve klanlarını hayatta tutabilmek. Konunun hamlığı açıkçası benim çok hoşuma gitti. Gerçekçi ve sizi de kendine bağlayabilecek bir hikayesi var. diyorum ya keşke bu kadar yavan bırakmayıp üstüne biraz daha çıksalarmış.
For Honor, Dominion, Deathmatch ve Duel&Brawl adı altında üç ana online moda sahip. Dominion modu ‘’bölge ele geçirme’’ üzerine dönen bir bölüm. 3 farklı bölge bulunan her oyunda en çok bu üç bölgeyi kim elinde tutarsa oyunu o kazanıyor. Deathmatch’da ise Skirmish ve Elimination modları bulunuyor. Skirmish’de, düşmanları ve askerlerini öldürerek puan kazanıp en çok puanı kazanan da oyunu kazanıyor. Elimination modunda ise önce karşı takımdan birisi ile teke tek kapışıyor, kazanmanız durumunda, isterseniz, takım arkadaşlarınızdan birini tekrar hayata döndürmeye gidiyor ya da kendi canınızı doldurmak için belirli bölgelerden birine gidebiliyorsunuz. Son olarak Duel&Brawl bölümü ise isterseniz teke tek, isterseniz ikiye iki düello moduyla oynayabiliyorsunuz. Bonus ise, Events (Etkinlikler) modu. Yapılacak özel oyunlar için tasarlanmış bir bölüm.
For Honor, Playstation 4 de oynanabilecek çok güzel oyunlardan biri. Görselliği, oynanışın kalitesi, Müzik ve detaylarıyla beni gerçekten büyüledi. Kılıcı savurduğunuzda çıkan sesten tutun yorulmanız ve rakibi bloklamanıza kadar geçen her şey çok gerçekçi olmuş. Hayran kaldım diyebilirim. Tek bir problem var o da oyunun içerisindeyken bir anda bağlantınızın kopuyor olması. İşin kötü tarafı, bir kere bağlantınızın koptuğu bir oyuna tekrar giremiyorsunuz. Hemen bağlanmayı denerseniz ise sizi başka devam eden bir oyuna sokuyor. Muhtemelen sizin gibi kopma problemi yaşamış bir oyuncunun yerine geçmiş oluyorsunuz. En sinir bozucu şey ise kazanırken veya keyif aldığınız bir oyun esnasında başınıza bunun geliyor olması. Bazı zamanlar sinirlenip oyunu kapattığım oldu sırf bu yüzden. Bir süre sonra sinir bozucu bir hal alıyor çünkü.
Sonuç olarak eğer amacınız online olarak bu tarzda bir oyun oynamaksa, For Honor, kendi tarzında en iyisi. Mükemmel bir grafik ve harika bir savaş atmosferi sunuyor. Bağlantı kopmaları da biterse değmeyin oyunun keyfine.

8.8
Senaryo 7
Dinamikler 10
Oynanabilirlik 8.8
Müzikler 9.2
Fiyat 8.5
Grafik 9.5

What's your rating?
0 Users rating based on 0 votes

Yorum yapılmamış

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir