The Handmaid’s Tale | Burçin

560 0

 

Netflix’in fantastik, bilim-kurgu dizilerinden sıkılan Burçin çareyi BluTv’de bulmuş, The Handmaid’s Tale. Sadece Burçin değil çeşitli otoriteler de beğenmiş olacak ki dizi 8 dalda Emmy ve 2 dalda Altın Küre ödülü kazanmış. Margaret Aywood’un Damızlık Kızın Öyküsü romanından uyarlanan dizi baya baya tüm dünyada ses getirmiş. Dizi, kadınların ikinci sınıf, hatta ve hatta direk mal muamelesi gördüğü bir toplumu konu alıyor. Çeşitli sebeplerden ötürü doğum oranı baya bir düşen Gilead’da kadınlara devlet mülkü olarak bakılıyor ve kadınlar taşıyıcı anneliğe zorlanarak çocuk doğurmaya zorlanıyor. Ana karakterimiz Offred de doğurlanlığa sahip olan kalan nadir kadınlardan ve hikaye bu çerçevede dönüyor. Dizinin konusundan da anlayacağınız üzere teması dramaya dayanan bu dizi daha ilk bölümlerden içimize öküzler oturtuyor, çeşitli nefes darlıklarına sebebiyet veriyor. Ama zaten kadının daha geri planda tutulması ülke olarak alıştığımız bir durum, ama ben burada ülkenin kanayan yarasına, siyasetine değinmeyeceğim.

 

The Handmaid’s Tale’ın ödüller almasının sebebi sadece böyle bir dramayı konu yapması değil, dizinin sanat yönünün de çok kuvvetli olması. Burçin zaten videoda buna değiniyor ama ben de izlediğimde fark ettim dolayısıyla bahsetmeden geçemeyeceğim. Sinemadan, sanattan falan çok anladığım söylenemez ama bana bile “vay arkadaş ne güzel çekmişler” dedirten kısımlar var. Onun dışında diziyi izlerken zaten bir kadından ne kadar faydalınabilirse o kadar faydalanıldığını görüp küçük sinir krizleri geçiriyorum. Dizinin esinlenildiği kitabın adından akıyor zaten; Damızlık Kızın Öyküsü… Etinden, sütünden, doğurganlığından, hizmetinden yararlanacaklar belli. Ama bir yandan da konu o kadar sürükleyici ki bu kadar drama bana fazla deyip bırakamıyorsunuz.

 

Sonuç olarak, ben de Burçin gibi piyasadaki kurtadam, vampir, cadı, avcı gibi öğeler barındıran dizilerden yılmış durumdayım. Sevmiyor değilim yalan yok, içimdeki ergen peşimi bırakmıyor. Ama o kadar fazla ki… Hadi bir olur, o tuttu diye ikincisi çıkar, olsun olsun 5 olsun! 🙂 Yok mu arttıran dercesine kafamızı nereye çevirsek hayali karakterler, şeytani varlıkların çekici gösterilmesi… BluTv’de yayınlanan diziler genelde buna çare niteliğinde son zamanlarda. İşte Handmaid’s Tale de bunlardan bir tanesi. Siz de etrafta kaynayan “doğaüstü” dizilerden bunaldıysanız, bir seçenek olabilir The Handmaid’s Tale sizin için. Aşağıya da linki bırakıyorum, aylık 10 TL’ye üye oluverin artık nelere para vermiyorsunuz! 🙂 İyi seyirler şimdiden.

 

https://www.blutv.com.tr/diziler/yabanci/the-handmaids-tale?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=tht&utm_content=tht-search&gclid=EAIaIQobChMI9-XYnILJ3AIVVOWaCh3xAgUhEAAYASAAEgKWVfD_BwE

Yorum yapılmamış

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir